Virtuves dēlīšu izvēles iespējas

Virtuves dēlīšu izvēles iespējas

Virtuves dēlītis ir atrodams gandrīz jebkura cilvēka virtuvē, jo tas ikdienas gatavošanas procesā ir neatņemama sastāvdaļa. Dēlītis ir vajadzīgs, lai uz tā sagrieztu, sasmalcinātu vai vienkārši uzliktu kādu produktu. Lai arī liekas, ka tas ir ļoti primitīvs izgudrojums, tomēr, iegādājoties jaunu virtuves dēlīti, būtu jāpievērš lielāka uzmanība nevis jāpaņem pirmais dēlītis, ko veikalā ierauga, jo to piedāvājuma klāsts ir ļoti plašs – sākot no to izmēriem, materiāla un beidzot ar paredzēto pielietojumu. Protams, vietējā piemājas veikaliņā nebūs nekāda lielā izvēle, visticamāk tur būs atrodams tikai vidēja izmēra plastmasas dēlītis. Bet, ja savai ikdienas ērtībai un kvalitātei tiek pievērsta pienācīga uzmanība, tad noteikti plastmasas dēlītis nebūs tā labākā izvēle, bet par to tālāk šajā rakstā.

Specializētajos virtuves piederumu veikalos un interneta lapās ir pieejami daudz un dažādi virtuves dēlīšu veidi. Kā neapjukt plašajā piedāvājumā un saprast to, kas konkrēti man būs vislabākais? Jāsāk droši vien būs ar to, kādam pielietojumam dēlītis tiks izmantots. Nereti virtuvē lielākoties tiek izmantots tikai viens dēlītis, tomēr noteikti prātīgāk būs, ja katram izmantošanas mērķim būs savs dēlītis – maizei, gaļai, zivīm, dārzeņiem. Veikalos speciāli šiem iedalījumiem ir pieejami virtuves dēlīšu komplekti, jo nebūs prāta darbs uz viena un tā paša dēlīša griezt jēlus jūras vai gaļas produktus un pēc tam sieru. Lai arī liekas, ka dēlītis ir rūpīgi nomazgāts, tomēr ar nazi iegrieztajās vietās uzkrājas baktērijas, kas pēc tam var nonākt pagatavotajā ēdienā.

Koka dēlīši ir vieni no izplatītākajiem dēlīšu veidiem, jo to kalpošanas mūžs ir ilgs, kā arī tie ir izgatavoti no dabīga materiāla, visbiežāk no kļavas vai arī bambusa. Pēdējos gados koka dēlīši vairs nav vienkārši koka gabals, kas ir noslīpēts, lai to varētu lietot virtuvē. Tie tiek gatavoti ar dažādiem dizaina elementiem, kas padara katru dēlīti unikālu un personalizējamu. No koka tiek gatavoti maizes dēlīši, kas sastāv no divām daļām – augšējā daļa ir ar caurumiņiem, lai maizes drupačas iekristu dēlīša apakšējā daļā – tādā kā kastē, lai pēc tam būtu viegli šīs drupačas savākt. Koka dēlīši nereti sastāv arī no vairākiem stāviem, kas ir savienoti – šie parasti tiek izmantoti ēdienu pasniegšanai – sieru, augļu un dažādu citu produktu, piemēram, picu servēšanai.

Plastmasas dēlīši pēdējos gados ieņem līdera pozīcijas, jo tiek rūpnieciski pagatavoti no materiāla, kas ir ilgmūžīgāks un lētāks. Lai arī daudziem cilvēkiem ir uzskats, ka no plastmasas pagatavotie dēlīši ir kaitīgāki, tomēr vienmēr ir iespēja izvēlēties profesionālos veikalos iegādājamus dēlīšus, kas ir izgatavoti profesionālām vajadzībām – to sastāvs ir blīvāks, tie ir biezāki par standarta koka dēlīšiem, kā arī to virsma ir ilgmūžīgāka par tiem dēlīšiem, kas ir iegādājami lielveikalos par daudz zemāku cenu. Lielveikalos iegādātajiem plastmasas dēlīšiem diezgan ātri rodas iegriezumi, kā arī nereti tie mēdz iekrāsoties no produktu sulas. Protams, dēlīti ir jākopj, pēc katras reizes rūpīgi jānomazgā, tomēr, kad iegriezumi ir saradušies pārāk daudz, tīrīšana vairs nepalīdzēs – dēlītis ir jānomaina.

Silikona dēlīši ir elastīgi, tos var saliekt, lai, piemēram, sagrieztos dārzeņus varētu ērti iebērt katlā vai bļodā, nenoberot daļu produkta uz galda. Silikona dēlīši ir plāni, tie ir izgatavoti no neslīdīga materiāla, kas ļauj droši smalcināt produktus, jo tas neslīdēs pa galdu.

Stikla, granīta un keramikas dēlīši virtuvē nav sastopami pārāk bieži, lai arī tiem radīt bojājumus, kur krāties baktērijām, ir daudz grūtāk nekā koka vai plastmasas dēlīšiem. Lai arī šie materiāli ir daudz higiēniskāki, tomēr tie nav elastīga virsma, uz tiem nevar klapēt gaļu, nereti rodas ausīm nepatīkama skaņa, kad nazis saskarās ar dēlīša virsmu, kā arī ļoti ātri notrulinās naža asmenis. Tāpēc nereti šie dēlīši kalpo kā interjera aksesuārs vai ēdiena pasniegšanas trauks.

Neatkarīgi no tā, kāda materiāla dēlītis ir izvēlēts, to kopšanai ir jāpievērš liela uzmanība. Plastmasas, silikona, stikla, granīta un keramikas dēlīšus ir ērti magāt trauku mazgājamā mašīnā, koka dēlīšus ir jāmazgā ar rokām karstā ūdenī, lai maksimāli izmazgātu ēdiena paliekas un atstātos mikroorganismus. Pirms dēlītis tiek nolikts glabāšanā, tie ir rūpīgi jānoslauka un jānožāvē, jo baktērijām patīk mitra vide. Lai dēlītis kalpotu ilgāk, un lai samazinātu baktēriju daudzumu, noteikti nevajadzētu uz viena un tā paša dēlīša griezt jēlus produktus un pēc tam maizi vai termiski apstrādātus ēdienus. Ja esi nonācis pie brīža, kad jāiegādājas virtuves dēlītis, noteikti izvēlies iegādāties trīs dēlīšus vai dēlīšu komplektu, lai katra ēdiena veidu varētu griezt uz sava dēlīša – tādejādi pasargāsi sevi un savu ģimeni no nevajadzīgām baktērijām.


68 thoughts on “Virtuves dēlīšu izvēles iespējas

 1. Generic are the identical clones of branded medications. The only difference in the two being the patent and the price at which it is sold. It contains the same active ingredients and match the branded drug in terms of both pharmacokinetic and chloroquine pharmacodynamic properties. Be it dosage, strength, route of administration, safety, efficiancy, or use, genetics match their counterparts in all aspects.

 2. Заказать seo поисковую оптимизацию сайта, Заказать услуги по продвижению сайта По всем возникшим вопросам Вы можете обратиться в скайп логин [b]pokras7777[/b]Раскрутка сайта под ключ
  .Так же собираем базы

 3. I’m selling Aged 2012 Twitter accounts with verified email address only for 4$

  All accounts come with full access to the original email that was used to create the account!
  FAQ.

  Are the accounts aged? Yes, 7 years old

  What are the accounts like? with followers, following, bio or profile picture, all with a luxury name & username

  Only for today. buy 2 get 1 account for free

  If you’re interested Contact me via
  Email – congmmo@gmail . com

  https://sellaccs.net

  Discord : CongMMO#9766
  Skype & Telegram : congmmo
  ICQ : @652720497
  Thank you!

 4. Free Online Games publishes some of the highest quality games to hand online, all completely unoccupied to play. Our tremendous number of games subsume some of the most played genres online, the most in being racing games, over games, exertion games, MMO games and uncountable more, all guaranteed to keep you entertained pro hours to come. We pride ourselves on providing our users with prototypical and productive purport to mind them entertained. So if you are looking during games for kids or to simply whine substandard a wee steam and advantage up some time, sense cost-free to take advantage of all that we proffer and recur to play more eminent games.

 5. куплю пиломатериал, куплю доску обрезную, пиломатериал продам,
  блок хаус продам, куплю пиломатериалы, продам пиломатериалы, пини кей,
  арболит видео, куплю имитацию бруса

  http://drevtorg.club

 6. Free Online Games publishes some of the highest status games ready online, all totally unoccupied to play. Our massive selection of games comprise some of the most played genres online, the most popular being racing games, mull over games, exertion games, MMO games and various more, all guaranteed to keep you entertained after hours to come. We self-love ourselves on providing our users with prototype and rewarding content to keep them entertained. So if you are looking for games seeking kids or to absolutely whine off a little steam and advantage up some age, stroke free to have a ball all that we offer and give back to sport more countless games.

 7. Free Online Games publishes some of the highest quality games to hand online, all completely rescue to play. Our enormous settling on of games include some of the most played genres online, the most popular being racing games, over games, sortie games, MMO games and varied more, all guaranteed to tend you entertained pro hours to come. We self-love ourselves on providing our users with original and rewarding content to keep them entertained. So if you are looking during games on kids or to simply whine afar a infinitesimal steam and purchase up some one of these days, feel laid-back to have a ball all that we put up for sale and return to play more great games.

 8. Free Online Games publishes some of the highest standing games to hand online, all completely unoccupied to play. Our enormous selection of games subsume some of the most played genres online, the most stock being racing games, over games, sortie games, MMO games and varied more, all guaranteed to disallow you entertained quest of hours to come. We haughtiness ourselves on providing our users with original and gainful thesis to have them entertained. So if you are looking for games seeking kids or to simply angry eccentric a little steam and advantage up some time, feel on the loose to have a ball all that we offer and yield to contend with more countless games.

 9. Free Online Games publishes some of the highest quality games available online, all from start to finish unoccupied to play. Our tremendous number of games include some of the most played genres online, the most stock being racing games, over games, action games, MMO games and many more, all guaranteed to disallow you entertained after hours to come. We haughtiness ourselves on providing our users with prototype and rewarding purport to provide for them entertained. So if you are looking for games seeking kids or to barely shatter eccentric a wee steam and put to use up some time, sense laid-back to take advantage of all that we proffer and give back to act more countless games.

 10. Free Online Games publishes some of the highest status games to hand online, all from start to finish unengaged to play. Our massive settling on of games subsume some of the most played genres online, the most popular being racing games, puzzle games, action games, MMO games and varied more, all guaranteed to disallow you entertained quest of hours to come. We pride ourselves on providing our users with native and productive theme to keep them entertained. So if you are looking in regard to games seeking kids or to totally blow eccentric a wee steam and advantage up some age, quality laid-back to take advantage of all that we put up for sale and recur to act more leading games.

 11. Free Online Games publishes some of the highest status games available online, all stock free to play. Our gargantuan selection of games subsume some of the most played genres online, the most popularized being racing games, puzzle games, action games, MMO games and uncountable more, all guaranteed to keep you entertained pro hours to come. We arrogance ourselves on providing our users with prototype and productive content to keep them entertained. So if you are looking for games for kids or to totally blow off a little steam and advantage up some age, stroke laid-back to enjoy all that we put forward and give back to play more eminent games.

 12. Free Online Games publishes some of the highest quality games ready online, all from start to finish unengaged to play. Our tremendous choice of games comprehend some of the most played genres online, the most stock being racing games, on games, exertion games, MMO games and many more, all guaranteed to persist in you entertained quest of hours to come. We arrogance ourselves on providing our users with original and enriching content to mind them entertained. So if you are looking in regard to games for kids or to simply blow substandard a infinitesimal steam and put to use up some time, feel laid-back to get off on all that we put up for sale and give back to act more eminent games.

 13. Free Online Games publishes some of the highest quality games ready online, all stock unoccupied to play. Our massive choice of games subsume some of the most played genres online, the most in being racing games, puzzle games, action games, MMO games and various more, all guaranteed to persist in you entertained for hours to come. We arrogance ourselves on providing our users with original and gainful theme to keep them entertained. So if you are looking in regard to games on kids or to barely whine off a infinitesimal steam and advantage up some things, sense on the loose to have a ball all that we put up for sale and return to contend with more leading games.

 14. Free Online Games publishes some of the highest nobility games ready online, all stock unengaged to play. Our massive settling on of games include some of the most played genres online, the most popularized being racing games, mull over games, action games, MMO games and varied more, all guaranteed to disallow you entertained pro hours to come. We haughtiness ourselves on providing our users with original and rewarding content to mind them entertained. So if you are looking for games for kids or to totally whine substandard a infinitesimal steam and advantage up some age, quality on the loose to have a ball all that we offer and recur to act more eminent games.

 15. Free Online Games publishes some of the highest status games available online, all totally free to play. Our enormous choice of games comprehend some of the most played genres online, the most stock being racing games, over games, action games, MMO games and varied more, all guaranteed to keep you entertained for hours to come. We self-love ourselves on providing our users with prototypical and enriching content to have them entertained. So if you are looking during games on kids or to absolutely whine eccentric a wee steam and put to use up some one of these days, sense on the loose to have a ball all that we put up for sale and recur to sport more great games.

 16. Free Online Games publishes some of the highest status games ready online, all totally rescue to play. Our enormous selection of games comprehend some of the most played genres online, the most stock being racing games, on games, sortie games, MMO games and many more, all guaranteed to tend you entertained after hours to come. We pride ourselves on providing our users with prototype and enriching theme to have them entertained. So if you are looking during games on kids or to simply angry substandard a infinitesimal steam and advantage up some things, quality laid-back to get off on all that we put forward and recur to act more great games.

 17. Free Online Games publishes some of the highest status games ready online, all from start to finish free to play. Our gargantuan selection of games comprise some of the most played genres online, the most popular being racing games, over games, sortie games, MMO games and uncountable more, all guaranteed to disallow you entertained after hours to come. We self-love ourselves on providing our users with prototype and productive purport to provide for them entertained. So if you are looking for games seeking kids or to totally angry substandard a wee steam and use up some age, sense cost-free to have a ball all that we offer and return to contend with more great games.

 18. Free Online Games publishes some of the highest standing games ready online, all completely unengaged to play. Our gargantuan selection of games comprehend some of the most played genres online, the most stock being racing games, mull over games, sortie games, MMO games and various more, all guaranteed to persist in you entertained for hours to come. We self-love ourselves on providing our users with prototypical and rewarding thesis to keep them entertained. So if you are looking during games on kids or to totally blow off a little steam and put to use up some age, sense on the loose to enjoy all that we put up for sale and yield to sport more eminent games.

 19. Free Online Games publishes some of the highest nobility games available online, all from start to finish rescue to play. Our tremendous selection of games subsume some of the most played genres online, the most popular being racing games, mull over games, action games, MMO games and many more, all guaranteed to tend you entertained after hours to come. We self-love ourselves on providing our users with prototype and gainful theme to provide for them entertained. So if you are looking after games for kids or to simply angry substandard a infinitesimal steam and purchase up some time, sense free to enjoy all that we put up for sale and yield to contend with more eminent games.

 20. Free Online Games publishes some of the highest quality games available online, all stock free to play. Our enormous settling on of games include some of the most played genres online, the most in being racing games, puzzle games, sortie games, MMO games and various more, all guaranteed to persist in you entertained for hours to come. We arrogance ourselves on providing our users with original and productive content to keep them entertained. So if you are looking after games on kids or to absolutely whine afar a infinitesimal steam and purchase up some time, sense cost-free to get off on all that we offer and return to act more countless games.

 21. Free Online Games publishes some of the highest nobility games at one’s disposal online, all from start to finish rescue to play. Our tremendous selection of games include some of the most played genres online, the most stock being racing games, mull over games, vigour games, MMO games and many more, all guaranteed to tend you entertained pro hours to come. We haughtiness ourselves on providing our users with prototype and gainful purport to keep them entertained. So if you are looking during games seeking kids or to absolutely blow off a wee steam and put to use up some one of these days, quality cost-free to get off on all that we offer and give back to play more leading games.

 22. Free Online Games publishes some of the highest nobility games at one’s disposal online, all completely rescue to play. Our gargantuan settling on of games subsume some of the most played genres online, the most popular being racing games, over games, sortie games, MMO games and varied more, all guaranteed to disallow you entertained after hours to come. We haughtiness ourselves on providing our users with native and productive theme to provide for them entertained. So if you are looking in regard to games seeking kids or to barely blow afar a little steam and advantage up some age, stroke cost-free to get off on all that we put forward and return to sport more great games.

 23. Free Online Games publishes some of the highest status games at one’s disposal online, all totally rescue to play. Our tremendous choice of games subsume some of the most played genres online, the most stock being racing games, puzzle games, sortie games, MMO games and uncountable more, all guaranteed to keep you entertained for hours to come. We self-love ourselves on providing our users with prototype and enriching content to mind them entertained. So if you are looking after games on kids or to totally angry substandard a wee steam and purchase up some age, quality on the loose to take advantage of all that we put forward and give back to sport more great games.

 24. Free Online Games publishes some of the highest status games ready online, all from start to finish free to play. Our tremendous choice of games comprise some of the most played genres online, the most in being racing games, on games, exertion games, MMO games and many more, all guaranteed to tend you entertained pro hours to come. We haughtiness ourselves on providing our users with original and rewarding content to keep them entertained. So if you are looking for games seeking kids or to absolutely angry afar a little steam and use up some time, sense free to have a ball all that we offer and return to sport more eminent games.

 25. Free Online Games publishes some of the highest nobility games at one’s disposal online, all completely unengaged to play. Our tremendous number of games include some of the most played genres online, the most stock being racing games, mull over games, sortie games, MMO games and various more, all guaranteed to keep you entertained pro hours to come. We haughtiness ourselves on providing our users with original and gainful purport to provide for them entertained. So if you are looking for games seeking kids or to totally shatter substandard a little steam and purchase up some time, quality free to get off on all that we put up for sale and yield to sport more great games.

 26. Free Online Games publishes some of the highest nobility games at one’s disposal online, all stock unengaged to play. Our enormous settling on of games comprehend some of the most played genres online, the most popularized being racing games, over games, vigour games, MMO games and varied more, all guaranteed to keep you entertained after hours to come. We self-love ourselves on providing our users with native and gainful theme to have them entertained. So if you are looking in regard to games on kids or to barely shatter substandard a infinitesimal steam and advantage up some one of these days, quality laid-back to enjoy all that we offer and return to sport more leading games.

 27. Hello, i think that i noticed you visited my
  blog thus i got here to return the choose?.I am attempting to in finding
  issues to enhance my website!I assume its good enough to use some of your
  concepts!!

 28. 1xbet здесь привет! я Хотело бы порекомендовать наш сайт – здесь Прекрасный сайт для проведения времени. Заходите и смотрите. Переходим к нам на сайт сюда. Сайт для нас. настоящий для сайтов. Если вы хотите. влететь рекомендованный

 29. актуальное зеркало добрый вечер! я Переходите на наш сайт – 1xbet Лучший сайт для проведения времени. Заходите и смотрите. Переходим к нам на сайт сюда. Сайт для всех нам. прекрасный для сайтов. Если ты хотите. ваш 1хбет

 30. Жизнь с запущенным раком простаты может быть подавляющей. Важно понимать как болезнь, так и ваше лечение, чтобы вы могли принимать активное участие в принятии решений о вашем лечении.
  Если уровень простат-специфического антигена (ПСА) постоянно повышается во время лечения, которое снижает уровень тестостерона, это может означать, что ваш рак простаты прогрессирует. Прогрессирование означает, что рак ухудшается или распространяется.

  Когда это произойдет, ваше лечение может измениться. Вот почему ваш врач может назначить XTANDI – лечение, которое может помочь замедлить прогрессирование.

  срок действия кстанди

 31. Hurry up to look into loveawake.ru you will find a lot of interesting things

  Click here!

  I congratulate all women on the holiday!!..

 32. Черноземье — равно как образовывается, разновидности, свойства, качества, использование в огороде Черноземье – данное плодовитая территория, что характеризуется темным цветом тона. Данное структура, обильный дерном, обладающий крупитчато-неровную текстуру. С Целью развития подобных основ необходимы специальные требование, как правило данное бора, произрастающие во в меру-материковом климате. Возможно отыскать черноземье также во глинах также суглинках. Черноземье – данное наилучший вид грунта с целью фермеров, чернозем цена киев садоводов также землепашцев, в ней хорошо растут древца, кусты, цветочки, плодоносящие культуры также многое другое. Данное отличная территория с целью огородов, садов, но кроме того с целью взращивания домашних растений. Развитие чернозема Черноземье предполагает собою территорию, во составе каковой большое количество дерна.

 33. блог – это всего лишь часть жизни, и когда нет времени писать в блог – значит все время уходит на другие, не менее приятные дела.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.